Λίγο πριν την έναρξη των προαγωγικών και απολυτήριων εξετάσεων οι μαθητές του Γυμνασίου Γόννων αποφάσισαν να καλλωπίσουν το σχολείο τους.

Πήραν λοιπόν την πρωτοβουλία με την ενθάρρυνση και τη συμπαράσταση των καθηγητών τους και την υποστήριξη του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων και φύτεψαν λουλούδια, δέντρα και θάμνους στον κήπο του σχολείου τους και δημιούργησαν με πολλή αγάπη και φροντίδα εξαιρετικής ομορφιάς παρτέρια και έναν αξιοζήλευτο βραχόκηπο.

20150401 130850

Ταυτόχρονα τους γκρίζους και σε κάποιες περιπτώσεις με υβριστικά σχόλια τοίχους του προαυλίου του σχολείου τους τους ζωγράφισαν με ποικίλα χρώματα αφήνοντας την καλλιτεχνική τους ευαισθησία να δημιουργήσει. Το αποτέλεσμα ήταν αποκαλυπτικό της όρεξης και της αγάπης, αλλά και του ταλέντου και του ενδιαφέροντος των μαθητών σε δράσεις έξω από τη σχολική αίθουσα και πέρα από τυποποιημένα και υποχρεωτικά προγράμματα.

20150506 101900

Οι μαθητές του Γυμνασίου Γόννων θα συνεχίσουν όπως δηλώνουν και το καλοκαίρι οικειοθελώς τη φροντίδα του κήπου τους, γεγονός που αποκαλύπτει ότι οι δράσεις αυτές αποτέλεσαν ένα ευχάριστο βίωμα για τους εφήβους των Γόννων και συνέδεσαν το σχολείο με πολύ ευχάριστο τρόπο , σ ένα μικρό βαθμό, με την καθημερινότητα των παιδιών πέρα από τα πλαίσια της τυπικής υποχρέωσης και του καταναγκασμού.