Το Γυμνάσιο Γόννων λεει "οχι"στο bullying και στο ρατσισμό

METATR4

"Ολοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι" είναι το σύνθημα που από την αρχή του σχολικού έτους κυριαρχεί στο Γυμνάσιο Γόννων, όπου οι μαθητές με αφορμή κείμενα της Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας ξεκίνησαν μια σειρά εργασιών με θέμα το ρατσισμό και το σχολικό εκφοβισμό. Στόχος των εργασιών αυτών είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών στα θέματα της σχολικής βίας και η η υγιής αντιμετώπιση της  διαφορετικότητας όπως κι αν αυτή εκδηλώνεται.

Με ατομικές και ομαδικές εργασίες οι μαθητές  προσέγγισαν τα ευαίσθητα αυτά θέματα, που ταλανίζουν τις μαθητικές κοινότητες και την κοινωνία, προβληματίστηκαν, αντάλλαξαν απόψεις, μελέτησαν τις επιπτώσεις τους στα άτομα μεμονωμένα και στο κοινωνικό σύνολο και προέβησαν σε μια σειρά δράσεων , που στο σύνολό τους θα παρουσιαστούν όταν και θα έχουν ολοκληρωθεί με τη λήξη του σχολικού έτους.
Μία από αυτές τις δράσεις ήταν και η αποτύπωση  της παλάμης τους, με διαφορετικά χρώματα, επιλογής του κάθε μαθητή, στις πόρτες των σχολικών αιθουσών και η αναγραφή του συνθήματος "Ολοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι", μια συμβολική κίνηση για την ανάδειξη του θέματος της ισότητας και της διαφορετικότητας.
Τα χρώματα προσφέρθηκαν από το κατάστημα του κ. Σιόντα τον οποίο οι μαθητές και ο Σύλλογος Διδασκόντων  ευχαριστούν θερμά.