"Σ αυτή τη δύσκολη στιγμή που περνά η πατριδα μας θα πρέπει να ανατρέξουμε και να αναβαπτιστούμε στις αξίες και στα ιδανικά του 21, στο "εμεις" του Μακρυγιάννη, στον πατριωτισμό και τη θυσία των αγωνιστών, να κρατήσουμε αυτά που μας ενώνουν και να αναλογιστούμε "τι χάσαμε, τι έχουμε και τι μας πρέπει".

Μ  αυτά τα λόγια οι μαθητές του γυμνασίου Γόννων θέλησαν να εκφράσουν τη μεγάλη σημασία της επετείου της Επανάστασης του 1821 για το έθνος μας, κατά τη διάρκεια του εορτασμού  της, την Πέμπτη 24 Μαρτίου 2016.

Η εκδήλωση έλαβε χώρα στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου και περιελάμβανε παρουσίαση του χρονικού της επανάστασης, ποιήματα Ελλήνων και ξένων ποιητών, αποσπάσματα από τα απομνημονεύματα αγωνιστών του 21 και μουσικά ακούσματα από τη χορωδία του Γυμνασίου και τις ορχήστρες του Γυμνασίου και  του Λυκείου Γόννων.
   Την μουσική επιμέλεια για το Γυμνάσιο είχε η μουσικός κ. Ελευθερία Καλύβα και για το Λύκειο ο φιλόλογος κ.Γιάννης Δημητρίου.Τη γενική επιμέλεια της εκδήλωσης και το συντονισμό  είχαν οι φιλόλογοι του Γυμνασίου Γόννων κυρίες Κλαίρη Μήτσικα και Κατερίνα Ζησοπούλου.

Ακολουθεί video από την γιορτή: