ΤΡΟΦΙΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΩΝ ΑΠΟΡΩΝ

Έμπρακτα την αλληλεγγύη και την αγάπη τους προς τους συνανθρώπους μας, που αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα απέδειξαν οι μαθητές του Γυμνασίου Γόννων, οι οποίοι συγκέντρωσαν τρόφιμα και τα παρέδωσαν στην εκκλησία του Αγίου Γεωργίου της κοινότητας, προκειμένου από εκεί να διανεμηθούν σε όσους τα έχουν ανάγκη.

Οι μαθητές συγκέντρωσαν τρόφιμα, που προσφέρθηκαν από τις οικογένειες τους ή τα αγόρασαν οι ίδιοι με τις οικονομίες τους και τα παρέδωσαν στον εφημέριο του ναού προκειμένου να ανακουφιστούν τις ημέρες των εορτών αναξιοπαθούντες συμπολίτες μας.

Οι μαθητές του Γυμνασίου Γόννων έχουν σχεδιάσει και μία σειρά άλλων δράσεων με στόχο την ανακούφιση ευπαθών ομάδων του πληθυσμού αποδεικνύοντας έτσι την κοινωνική ευαισθησία τους. Συμπαραστάτες στο έργο τους ο Σύλλογος των Καθηγητών, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων και η εκκλησία.

Η ενορία μάλιστα του Αγίου Γεωργίου αποδέχθηκε αίτημα των μαθητών του Γυμνασίου για αγορά βιβλίων για την βιβλιοθήκη του σχολείου τους, όπως πρόσφατα έπραξε και ο Σύλλογος Γονέων. Οι μαθητές και το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου ευχαριστεί όλους όσους στέκονται αρωγοί στο έργο τους.