2012 13 1 300x225

Έκθεση ζωγραφικής Γυμνασίου

Στο τέλος της σχολικής χρονιάς, οι μαθητές του Γυμνασίου Γόννων διοργάνωσαν μια έκθεση ζωγραφικής, με έργα που οι ίδιοι δημιούργησαν στα πλαίσια του μαθήματος των Καλλιτεχνικών.

Λίγες εβδομάδες πιο πριν, οι ίδιοι μαθητές με την καθοδήγηση του καθηγητή τους, κ. Σωτήρη Πετρίκη, ζωγράφισαν στους τοίχους του σχολείου έργα που είχαν προσχεδιάσει, με ομαδική δουλειά και απόλυτη υπευθυνότητα.

Τα αποτελέσματα ήταν καταπληκτικά, ομόρφηναν το χώρο του σχολείου μας και μπορείτε να τα δείτε στις φωτογραφίες που ακολουθούν.

Σε ένα μικρό κείμενο που μας έστειλε ο κ. Πετρίκης αναφέρει :

«Οι πιο θεμελιώδεις σκέψεις και συναισθήματα του ανθρώπου που προέρχονται από το ασυνείδητο, βρίσκουν την έκφρασή τους περισσότερο στις εικόνες παρά στις λέξεις».
Σ. Φρόιντ.

Αυτή η θέση, ήταν η αφορμή που μας ώθησε στην πραγματοποίηση της έκθεσης ζωγραφικής του Γυμνασίου Γόννων με έργα φιλοτεχνημένα με μεράκι και αγάπη από τους μαθητές.
Στα Εικαστικά, η γνώση είναι καθαρά εργαστηριακή και βιωματική. Στόχος είναι η ανάπτυξη των δεξιοτήτων του κάθε παιδιού μέσα από την άσκηση του νου και των αισθήσεων. Κατά τη διάρκεια της χρονιάς, αντλήσαμε έμπνευση και ερεθίσματα από τη φύση, χρησιμοποιώντας διάφορα υλικά στους πειραματισμούς μας π.χ. τέμπερες, λαδοπαστέλ, χαρτόνια, ασημόχαρτα, κ.α. ώστε να συνδυάσουμε τη θεωρία με την πρακτική εφαρμογή στην τάξη.
Βασικός στόχος της έκθεσης αυτής και των τοιχογραφιών που υλοποιήθηκαν, ήταν τα παιδιά να εκφραστούν μέσω της τέχνης, και να μεταμορφώσουν κυριολεκτικά, τους χώρους του σχολείου σύμφωνα με τις δικές τους ανάγκες και όχι των μεγάλων. Έτσι αποδείχτηκε, πως η τέχνη και τα προϊόντα της δεν είναι πολυτέλεια ούτε προνόμιο μιας ελίτ ανθρώπων!

«?έχουμε ανάγκη την Τέχνη για να μη μας σκοτώσει η Αλήθεια».
«Ο Υπεράνθρωπος»
Φ. Νίτσε