Ημερήσια εκδρομή στη Βεργίνα ? Βέροια

Καταχωρήθηκε στις 4 Απριλίου 2014 από τον/την ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΟΝΝΩΝ

bergina

Χθες Πέμπτη 3 Απριλίου 2014 πραγματοποιήθηκε η ημερήσια εκδρομή που οργάνωσε το σχολείο μας στην Βεργίνα-Βέροια-Πλαταμώνα.

Νωρίς το πρωί επιβιβαστήκαμε όλοι οι μαθητές του γυμνασίου Γόννων  μαζί με τους συνοδούς καθηγητές μας, κ. Πατσίδη Αντώνη, κ. Μόκα Απόστολο, κ. Πανδρεμμένο Θωμά, κ. Κουκάλα Πρόδρομο, κ. Τασιούλη Μαρία, κ. Μποζίδου Σταυρούλα, κ. Μπόσιακα Παρασκευή και κ. Σκούρα Ειρήνη με προορισμό τους θαυμαστούς αρχαίους τάφους της Βεργίνας. Με μια μικρή στάση στο OLYMPUS PLAZA στον Κορινό, πετύχαμε τελικά τον σκοπό μας.

Αρχικά, αντικρίσαμε την εξωτερικά απλοϊκή Μεγάλη Τούμπα και στην συνέχεια εντυπωσιαστήκαμε από τον εσωτερικό της χώρο! Οι ξεχωριστοί αρχαίοι τάφοι του Φιλίππου Β? και του πιθανού μικρού Αλεξάνδρου και της μητέρας του χαράχτηκαν στην μνήμη μας! Στη  συνέχεια κάναμε μια μικρή αναδρομή στο ιδιαίτερο παρελθόν μας αφού τα εξαιρετικά αγγεία, ρυθμοί και ατμόσφαιρα μας συνόδευαν στον κάτω κόσμο! Αποχωρήσαμε ξεκινώντας για την πόλη της Βέροιας, όπου ακολούθησε γεύμα και περίπατος.

Τελειώσαμε με την επίσκεψή μας στο Βήμα του Αποστόλου Παύλου. Κλείνοντας την εκδρομή μας κάναμε μια μικρή στάση στην παραλία του Πλαταμώνα.