CAM01720

Λίγο πριν τα παιδιά τους πιάσουν τα μολύβια κι αρχίσουν το διάβασμα οι μαμάδες  των μαθητών του Γυμνασίου Γόννων έπιασαν τις σκούπες και τους κουβάδες και...γυάλισαν στην κυριολεξία το σχολείο, ώστε πεντακάθαρο  να καλωσορίσει ο φιλόξενος χώρος  του παλιούς και νέους μαθητές.

Η πρωτοβουλία ήταν του εξαιρετικά δραστήριου συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου, που με κάθε τρόπο συμπαραστέκεται στη σχολική ζωή των παιδιών τους και είναι  σημαντικός αρωγός του έργου του Συλλόγου Καθηγητών.Με την κίνησή τους αυτή οι Γοννιώτισσες απέδειξαν γι άλλη μια φορά τη σημασία του εθελοντισμού εκεί όπου υπάρχει δυσκολία αντιμετώπισης ενός προβλήματος από την πολιτεία, αλλά φυσικά διακρίθηκαν και για την εργατικότητα και τη νοικοκυροσύνη τους.